ΤΜΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ

Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

Νίκη Φιλιππίδη, καλή εμφάνιση Δουβαλίδη στο Ντίσελντορφ

Την πρώτη θέση στο μίτινγκ του Ντίσελντορφ κατέλαβε ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη προσπάθεια στα 5,60 μ., ύψος πoυ ξεπέρασε με την πρώτη προσπάθεια, ομως στη συνέχεια ο πήχης δεν του έκανε το χατήρι στα 5,70 μ., εκεί όπου είχε καλές προσπάθειες.
Δεύτερος με την ίδια επίδοση, αλλά περισσότερες χαμένες προσπάθειες ήταν ο Καναδός Σον Μπαρμπέρ και τρίτος επίσης με 5,60 μ. (ατομικό ρεκόρ) ο Κινέζος Μποκάι Χουάνγκ. Στα 5,60 μ. επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα του ο Ραφαέλ Χολζντέπε, που ήταν άκυρος.
Πολύ δυνατά ξεκίνησε τη χρονιά ο Κώστας Δουβαλίδης. Ο πρωταθλητής των ψηλών εμποδίων ήταν έκτος στον τελικό με 7.76, ωστόσο στον προκριματικό πέτυχε 7.69. Την κορυφαία επίδοση στον κόσμο, σημείωσε ο νικητής της κούρσας των ψηλών εμποδίων Ορλάντο Ορτέγκα (Ισπανία) με 7.49, δεύτερος ήταν ο Γάλλος Ντμίτρι Μπασκού με 7.52 και τρίτος ο Γκαρφιλντ Ντάριεν με 7.62.
Οι δύο αθλητές μας θα συνεχίσουν τους αγώνες τους την Παρασκευή στο Λοτζ της Πολωνίας.